לצלול בגן העדן של ניו זילנד

כל הדברים היפים באמת
מתגלים בזמנם
האישי, הבלתי מתחשב
האוהב
הפועם בקצבו של הלב
(דנה ספקטור)

כשאני מביטה לעבר הים, אני יודעת שיש עולם נרחב, שלעולם לא יתגלה אלי מקרוב, לפחות לא בקרוב – כי לי כרגע אין אישור לצלול.
לא מזמן ראיתי את הסרט My Octopus Teacher – אם לא ראיתם, ממליצה !
הסרט מעניק חוויה, כזו אותנטית שמצליחה להעניק חוויה מופלאה של המעבר. לנתק מהיום-יום ולצלול פנימה למציאת משמעות שמתגלה בנבכי חיים נסתרים.  
מודה שהיתה לי צביטה קלה, מעבר למראות – היו אלה הנשימות והמים שעוטפים מכל עבר.
אף פעם לא ראיתי בצלילה את הדברים האלה, רק לאחרונה. 
עולם שהוא הרבה יותר ממה שרואות העיניים. עולם של עוצמה.
במדיטציה לומדים לנשום, מים זורמים שעוטפים ומרגיעים.
מקום שמנתק, אבל מחבר. רחוק מהרעש לפעמים אל שקט סוער. 

אז… משום שניו זילנד נחשבת עולם של גן עדן וגם בה יש עומק – תרתי משמע, כזה שמעבר למראות הרגילים, מראות מסתוריים ויפייפיים שגם נחשבים מהיפים בעולם הייתי מאוד רוצה לראיין חבר מהולנד שאת הההכשרה שלו עשה בניו זילנד, אבל הקלתי על עצמי בתרגום לעברית וביקשתי מרותם לחלוק איתנו תובנות, המלצות וחויות.  

לשוחרי הסקובה והעולם התת ימי – ניו זילנד תציע מגוון עשיר וצבעוני של בעלי חיים מרתקים ואתרים מרהיבים.
בכתבה הזו רותם בחר להתמקד בשמורה הימית פור נייטס (POOR KNIGHTS) קבוצת איים קטנטנה מול החוף המזרחי של נורת'לנד (החלק הצפוני לאוקלנד) – אתר המדורג במקום החמישי בעולם לצלילה סאב טרופית. נקודות נוספות מומלצות לצלילה בסוף הכתבה.  

Poor Knights - מקום חמישי בעולם לצלילה סאב טרופית

במרחק שעת הפלגה מהחוף המזרחי באזור טוטוקאקה, שלוש שעות נסיעה מאוקלנד ושעה מפאנגריי, ממוקמת השמורה. 

השמורה מורכבת משתי קבוצות איים – פור נייט'ס (האביר העני), ו פור סקווייר'ס (נושא הכלים העני)
מקור השם מתבהר כאשר מתקרבים בשיט אל האיים ומגלים שבמבט מן הצד – קבוצת האיים נראית כמו אביר שכוב על גבו לאחר שנפל בקרב, וכמיטב המסורת בעבר – אבירי המעמד הנמוך שנפלו במלחמה נשארו בשדה הקרב בעוד האבירים מן המעמד הגבוה יותר הובאו למנוחות.
קבוצת האיים השניה זכתה לכינוי נושא הכלים, אך אין שום קשר בין השם למראה שלה, והיא לא יותר מכמה אתרי צלילה נוספים המשמשים גם מקום מושבה לעופות ים מסוג סולה אוסטרלית.
השמורה כוללת את האיים וכל השטח הימי סביבם בקו 800 מ', לא מספק אבל בהחלט מאפשר מקלט למגוון רחב ביותר של מיני דגים אלמוגים, צמחים וחסרי חוליות. סוג של "פשרה" בין הדייגים הרבים המתפרנסים מהים באזור זה לבין מחלקת השימור של ניו זילנד.

רגע לפני הצליללה, היכרות עם השמורה

היסטוריה בקטנה

ראשית היסטוריה של האיים בהתיישבות שבט המאורים נאטיוואי שם חיו באין מפריע חיי ליקוט וציד מועט של ציפורים ודיג עד שבשנת 1769 עבר באיזור קפטן קוק בעת מיפוי חופי ניו זילנד.
כשנחת בחופי האי, קשר קוק קשרי ידידות עם טאטואה- הצ'יף של השבט וכאות הוקרה, הוא השאיר כמה חזירים ברשותו לטובת מזון, מעדן נדיר בימים דאז.
ברגע של תושיה החליט טאטואה לגדל את החזירים במקום לאכול אותם, והחל להרביע אותם על אדמת האי.
כעבור כמה שנים כבר שלט טאטואה בעדר מרשים של חזירים למאכל, והחל לסחור עם שבטי מאורים אחרים שהגיעו בשייט אל האיים כדי לרכוש בסחר חליפין בשר חזיר עבור הצ'יפים שלהם.
יוצא דופן היה המקרה של הצ'יף וואיקאטו שהגיע לאיים ודרש מטאטואה לקנות חזיר חי. טאטואה שידע שאם חזיר חי יעזוב את אדמת האי, הוא יוכל להתרבות והדבר ישפיע על מונופול סחר החליפין שבו שלט, בדיוק הדבר שתכנן וואיקטו. טאטואה סירב בתקיפות ושילח משם את וואיקטו בבושת פנים ללא החזיר, חי או מת.
וואיקטו נטר בלבו וזכר את המקרה, וכך כעבור 12 שנים בעת שטאטואה יצא למסע מלחמה באיזור מפרץ השפע עם שבטים אחרים ביחד עם לוחמיו, ניצל וואיקטו את ההזדמנות שהאיים נותרו ללא לוחמים מגינים.
באישון לילה בדצמבר 1820פשטו וואיקטו ולוחמיו על האי וטבחו באכזריות באנשי השבט הלא מוגנים, ילדים, נשים זקנים וטף נשחטו באכזריות, כאשר רבים מהם קפצו אל מותם כדי לא ליפול בשבי.
כאשר חזרו טאטואה והלוחמים אל האי הם גילו את הזוועה. תשעה ניצולים ששרדו כשהתחבאו במערה סיפרו להם על הטבח, ועל אשתו ובתו של טאטואה שנלקחו בשבי.
וטאטואה השבור ולוחמיו ערכו טקסי קבורה ועזבו את איי הפור נייטס.

בתוך הים, עולם ומלואו

תנאי צלילה בפור נייט'ס

האוקיינוס בניו זילנד משנה את ממוצע הטמפרטורות שלו במהלך השנה ובעוד במהלך החורף תחוו טמפרטורות שנעות סביב 10 מעלות צלזיוס ומטה במהלך חודשי הקיץ יחכה לצוללים ים קריר ורענן בטמפרטורה של 20 מעלות במקומות החמים. 
חשוב להבין שחשיפה לטמפרטורת ים ברמה כזו עלולה להוביל להיפותרמיה גם בקיץ, ולכן על מנת לצלול בשמורה תצטרכו ללבוש חליפת חשיפה בעובי 7 מ"מ וללבוש הרבה יותר משקולות מבדרך כלל (כפול) שכן טמפ' המים משפיעה גם על הציפה שלנו.

חליפת 7 מ"מ ואקסטרא משקולות
חליפת 7 מ"מ ואקסטרא משקולות

חי, צומח וטובע

ממעל ציפורים חגות. כיאה לשמורת טבע מבודדת בלב ים – מיני הציפורים של ניו זילנד שולטות באי. לא ניתן לרדת רגלית אל האי (שמורה) אך מציוץ הציפורים העז לא ניתן להתעלם.
האיים הם סלעים וולקנים ענקים הנשברים בדרמטיות אל תוך הים ויוצרים אינספור מערות, מנהרות, נקרות מעל ומתחת למים.
צמחיה טבעית אופיינית לניו זילנד מכסה את השמורה, בולטים בה במיוחד עצי פאהוטקאווה בחודשי נובמבר ודצמבר המתכסים בפריחה אדומה עזה.

בעולם המים, דגי מאו מאו מזן כחול וזן ורוד, נאוטילוס, כלבי ים, דולפינים, אורקות (לבעלי מזל), צלופחים (4 מינים), טריגון, מיני סרטני ענק, חלזונות ים צבעוניים, יערות של אצות ענק (קלפ) ומגוון שושנות ים בצבעי סגול עז.

הצלילה בנקרות, קשתות ומערות מוסיפה לחוויה הדרמטית על מגוון המראות המיוחדים של האתר.

דולפינים
כלב ים. בעלי המזל יפגשו באורקה
יצורים מיוחדים שפוגשים בדרך 😉
קסם שפוגשים במים

ספינות טבועות בטוטוקאקה

צלילת ספינת טבועה – באזור טוטוקאקה שתי ספינות שהיו שייכות בעבר לחיל הים הניו זילנדי ונמכרו לחברת הצלילה מטוטוקאקה: ספינת הטואי וספינת הוואיקטו.
שתי הספינות נמצאות במרחק חצי שעת הפלגה מטוטוקאקה ובהזמנה מראש ניתן לבצע צלילות מודרכות בספינת הוואיקטו הנמצאת בעומק 22 – 30 מטרים על חמשת מפלסי הספינה. זוהי צלילה שנמצאת בטווח המרבי של רוב צוללי הסקובה ומחוייבת בהדרכה או להחזיק בתעודת התמחות בצלילה אל ספינות טרופות, שכן ספינה זו עלולה להיות מבוך מאתגר מאוד בשל גודלה ומורכבותה וגם בשל הזווית שבה היא נחה על קרקעית הים אשר יכול לגרום לתחושת ורטיגו.
ספינת הטואי נמצאת מעט עמוק יותר (כ 35 מ') ודורשת התמחות בצלילת עומק ונייטרוקס (אוויר מועשר) כדי להגיע אליה. עובדה זו הופכת הטואי למסובכת במיוחד ונדיר מאוד למצוא "תור" שיוצא אליה, אם כי הדבר אפשרי בהחלט להרפתקנים בעלי הכשרה רלוונטית.

ספינה טבועה בטוטוקאקה

עלויות צלילה בניו זילנד

יום צלילה כולל 2 צלילות מודרכות והפלגה אל השמורה מתחיל בשעה 8 בבוקר ומסתיים בשעה 3 או 4 אחר הצהריים בעלות 300 דולר לאדם בממוצע ע"י אחת מהחברות המפעילות טיולי צלילה באזור.
המחיר שהובא הינו עדכני לנובמבר 2020.
מחירים עדכניים אפשר לבדוק באתרי החברות המפעילות.

נקודות צלילה נוספות ומומלצות

מלבד Poor Knights Islands ב- ביי אוף איילנדס, כמה נקודות למעוניינים נוספות באזורים מומלצים ופופולאריים אחרים. ביי אוף פלנטי, מלבורו סאונד ובפיורלנד:
 The Mikhail LermontovWreck
 Aramoana Mole
 Fiordland National Park
 Kapiti Island
 Rainbow Warrior
 Kaikour
 Mercury Islands
White Island – המקום מומלץ, אך לאור התפרצות הר הגעש בשנת 2019 לא ניתן לצלול במקום. כשתגיעו לאזור, אם תרצו לצלול – שווה לבדוק אם מתאפשר. 
 
יש משהו קסום בצלילה, סוג של אי עמוק של שקט בים שלפעמים יש בו הרבה רעש.
בקרוב ראיון מתחת למים – אחרי הכל, גם זה טיול משמעותי 😉

כמה נהנית / נתרמת מהכתבה ?

להצבעה

דירוג ממוצע 5 / 5. מספר דירוגים 2

איזה כיף להיות הראשון להצביע

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?