הכנרת מתעוררת לאוירה אחרת וגם איך למצוא ערך בכל דרך

משבר הקורונה האט את קצב הצמיחה של הקולינריה הישראלית, אבל לא עצר אותו לגמרי.
הסגרים אילצו בעלי מקצוע ועסקים רבים לחשב מסלול מחדש. כשהמגיפה עדיין כאן עולם עגלות הקפה והפוד טארקס המוכרים ברחבי העולם השרישו את חותמם ונדמה שהם כאן להישאר עוד תקופה.
בשבוע הראשון של סוכות נפתח "קפה ארתור", עגלת הקפה מגדירה מחדש את חווית הביקור באזור, את המיקום המיוחד שבו שוכנת עגלת הקפה הם לא מצאו במקרה ואיכשהו אני התגלגלתי אליו – תרתי משמע. אורייט ניווט, אני נהגתי אפילו לא ידעתי לאן. זה נחמד לפעמים פשוט "ליפול לזרועות", או איך אוריין אמר: לכל המקומות הטובים מגיעים במקרה.. 

בסוף של יום לתפוס מקום

בסופ"ש של סוכות יצאנו לרואד טריפ ברמת הגולן לצורך פרוייקט סימניות בדרך, כחלק מקידום יומן המסע שעתיד לצאת לאור בקרוב ממש.
בסיום השיטוטים הרבים שכללו מספר לוקיישנים, הגענו למקום שנכון לכתיבת מילים אלו נמצא בהרצה.
איני מאמינה במקריות וכשהגענו למקום, כיאה למי שמחפשת ומוצאת משמעות והתפתחות בחויות טיולים, דקות בודדות אחרי שהתיישבנו, כבר פטפטנו עם אחד הבעלים וגילינו את סיפורו של המקום:
רונן סולפיין יליד האזור שהדריך בחצר כנרת חלם תמיד "לעשות עם המקום משהו". מטבע הדברים, בזמן הקורונה נעצרה עבודתו. באחד מפק"לי הקפה שעשה מול הכנרת, עלתה בו המחשבה על עגלת הקפה ואמר למאור, חברו ולימים גם שותפו, "בוא". המכנה המשותף לשניהם זה האהבה לטיולים, שניהם זיהו הפוטנציאל ויצרו אוירה קלילה ושובת לב שמעניקה נופך אחר למבנה ההיסטורי של חצר כנרת.

קפה ארתור. הכרת לגמרי באוירה אחרת

למה ארתור?

רונן מספר שזו בדיוק הסיבה שקרא למקום כך. הוא רוצה לספר את סיפורו של ארתור רופין.
"כולם מכירים את בן גוריון או ברל כצנלסון, אבל מי זוכר את ארתור רופין או מה עשה למען הקמת המדינה?".
ארתור רופין, יליד גרמניה, נחשב לאבי התיישבות לאומית. עסק בהקמה של דגניה ובפיתוחה של תל אביב.
אל דאגה, אני לא מתכוונת לפרט את ההיסטוריה כולה. רק אשתף בקצרה, שאותו ארתור היה ער למשבר הגדול שהתעורר במדינה לאחר העלייה השנייה, הוא עזר לאלפי בני נוער, הציג תוכנית עבודה "איך מקימים מדינה". רונן מספר בהתלהבות גדולה שלאחר שקרא את הדו"ח כולו, הבין את סיפור החלוציות של ארתור רופין כשלימד אירופאים מה זו חקלאות ובעזרתו קק"ל הוקמה 5,000 דונם של פארק ממנחמיה עד לטבריה והחליט להיות אף הוא חלוץ באזור.

קפה ארתור נועד להעיר את המקום ולהעניק ערך מוסף למבקרים, מבחינת רונן ושחר מטרת המקום היא הרבה יותר מלשבת לקפה ולאכול, אלא להוות מקום מפגש בין אנשים, בית למקומיים ולמבקרים עם מחירים שנוחים לכל כיס.
מבחינת רונן ושחר המקום הוא הרבה יותר מביזנס, אלא לעודד תרבות צפונית חדשה שגם מחברת בין אנשים

אגב, חיפוש מהיר בגוגל יעלה גם מחקרים שטענו שאותו ארתור היה גם גזען, אך אנחנו כאן באוירה נעימה, אז נשאר בתפיסה של רונן שארתור רופין הוא הרבה יותר משימור אג'נדה מקומית, אלא יותר להזכיר גם אגדה מדינית.

כנראת אחרת

דווקא כן עכשיו

רגע לפני שנפרדנו (עד לפעם הבאה), בחרתי להשאיר מאחור את השאלה שאולי טריוויאלית בתקופה הנוכחית: 'איך חלום קולינרי מתעורר לחיים דווקא בתקופת הסגרים' ויתרה מזאת, 'איך קורה שאין חששות להתחיל להגשים את החלום ולפרוץ רגע לפני החורף, כשנדמה שהרבה יתכנסו בבתים'.
רונן, שבדקות שהכרנו שידר אנרגיה חיובית, אופטימיות ואמונה בשליחות שלו הרגיש שכבר העניק את התשובה בין השורות, לכן השאלה הרגישה לי מיותרת.
אז במקום לשאול על חששות, כדרכי בחנתי את השפעת הטיולים שעשה על חייו, כך יצא שדיברנו על טיולים, משמעות וחלומות.
הוא חולם ליצור אוירה אחרת. צלצל מוכר ;

הקורונה אילצה את כולם לעצור ולקלוט עד כמה המרוץ שבו אנחנו חיים פוגם בנו.
רונן רוצה לשמר חלק מההווי, להעניק ערך מוסף ומעל הכל כאמור ליצור תרבות חדשה: לאפשר לאנשים פינה קבועה אחרי יום העבודה, להעניק מקום לילדים להתרוצץ יחפים בצורה בטוחה, לחבר בין אנשים ולתת במה ליוצרים מקומיים.  

אני בטוחה שהיו לרונן ושחר, כמו לכולנו, רגעים מלחיצים בתקופת הקורונה אבל ניכר ששניהם יודעים לקחת נשימה, קל כשאתה ממוקם מול נוף שכזה.

כמה מילים לפני שנפרדים

המקום נגיש בין אם תגיעו בשעות הבוקר או מאוחר יותר לצבעי השקיעה. הנאה מובטחת. 
ומה בחורף?  הבטיחו קירוי וקמינים שיחממו אותנו. אני מחכה.
בוויז: ארתור קפה (זה שליד המושבה כנרת)

בין אם תגיעו בשעות הבוקר או מאוחר יותר לצבעי השקיעה. הנאה מובטחת.
ומה בחורף? מובטח קירוי וקמינים שיחממו אתכם.

בוויז: ארתור קפה (זה שליד המושבה כנרת).

אנחנו יוצאים לטייל כדי לשבור שגרה, להנות ולטעום מאכלים חדשים או נופים, בפעם הבאה לצד החוויה החיצונית, נסו להוסיף תיבול של חוויה פנימית, כזו שתוסיף משמעות וערך: מצד אחד לדעת את הסיפור מאחורי המקום ומצד שני מה זה גרם לכם להרגיש. 

תמיד להיכנס לדף פייסובק/אינסטגרם/ליצור קשר עם מקום, כדי לקבל עדכונים על שעות פעילות, מה בתפריט ואולי אפילו תזכו לגלות מתי יש אירועים מיוחדים.

ונראה לכם שאשאיר אתכם ללא קישור מתאים? זה דף הפייסבוק של הקפה.

 

הגעתם למקום הנכון
הגעתם למקום הנכון
סימניה בדרך, נשלחה מעוקבת שביקרה בקפה ארתור זכות סטורי שלי

כמה נהנית / נתרמת מהכתבה ?

להצבעה

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר דירוגים 0

איזה כיף להיות הראשון להצביע

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?