אצבע על המפה, ככה בחרתי לטוס לניו זילנד – שיקו בן-סעדון

את שיקו אני מכירה, גם בעת הראיון, עדיין וירטואלית. זה היה אי שם ב- 2013 כשהוא הגיע לטייל בניו זילנד ונחשף ליוזמה באהבה שלי.
מאז עברו הרבה מים באוקיינוסים חוצי היבשות ויצא לנו להתעדכן תוך כדי תנועה.
שיקו, בן 31 נכון לכתיבת מילים אלו, גר בטבעון, טייל כבר ב- 33 מדינות, מתוכם 6 פעמים בסרי לנקה, 4 פעמים באוסטליה, מדינות שונות באירוע, דרום ומרכז אמריקה, ארה"ב ופעמיים בניו זילנד.

אתם יכולים להבין למה הופתעתי כשהוא שיתף אותי שהטיול המשמעותי עבורו היה דווקא בניו זילנד.

טיילת הרבה, למה דווקא ניו זילנד הפכה להיות הכי משמעותית עבורך ?
ניו זילנד יוצאת דופן בשבילי. זו היתה המדינה הראשונה כמעט שטסתי לטייל בה והיא השאירה בי תחושה של חלום. עד כדי שלפעמים אני שואל את עצמי "האם זה בכלל קרה"?

והמדינות האחרות שטיילת בהן, לא היו מיוחדות או משמעותיות עבורך ?
ברור שהיו מיוחדות ואולי אשמע קצת נדוש, אבל זו האמת לכל מדינה יש הייחודיות שלה ולמרות שטיילתי במקומות אחרים, כמו: מונגוליה עם התרבות האותנטית המרשימה, נפאל עם הנוף המושלג בהימלאיה, או יפן עם תרבות מערבית שונה ממה שאנחנו מכירים, אין ספק שהטיול בניו זילנד היה הכי משמעותי עבורי.

כאחת שטיילה בעולם ובעיקר בניו זילנד, כי תקופה ארוכה היא היתה הבית שלי, אני יכולה להבין את התחושה, אבל מה היה דווקא שם המיוחד עבורך ?
הנופים שלא נגמרים,מסלולי הליכה טרקים מדהימים, עשרות מפלי מים לאורך כל נסיעה שהייתה לי, חווית השינה ברכב "והראוד טריפ" (חוויה הנהיגה שנחשבת למשהו מיוחד. ל.ל.) והתרבות המאורית שנחשפתי אליה ולמדתי ממנה.

לפני שנחזור לניו זילנד, טיילת את הכל לבד ?
הרוב המוחלט של הטיולים שלי יצאתי מהארץ לבד, וחזרתי לארץ לבד.

ביננו, אנחנו יודעים שגם כשמטיילים לבד, זה לא תמיד באמת לבד
לגמרי. מה שקרה בדרך, פשוט חלום!
תמיד יש אנשים מהארץ ומהעולם שמתחברים אליהם יותר או פחות, אבל כאן נכנס האפקט המדהים של הלימוד והעצמאות, וזה באמת היה תלוי אך ורק בי עד כמה רציתי להיות באותה נקודת זמן עם מטיילים נוספים או לא.  או איך שאני אוהב להגדיר את זה..בין נוודות לחברויות אינסופיות.

נהדר 🙂   מחזירה אותך לגיל 25 … רגע לפני הטיסה – מה עבר לך בראש דווקא לטייל בניו זילנד ?
כשטסתי הייתי כבר 7 שנים בצבא, עדיין בקבע וסוף סוף הסכימו להוציא אותי לחופש. אני זוכר את עצמי יושב בגינה ושובר את הראש מה לעשות, עד כדי שנסעתי לחנות ספרים וקניתי לי מפת עולם. שכחתי איך כדור הארץ נראה. החלטתי לעשות מעשה שונה – לעצום עיניים, לשים אצבע על המפה, אתן לה לנוע עד שאחליט לעצור. האצבע זזה קדימה-אחורה-זגזג. אחרי כמה שניות נעצרתי. פתחתי עיניים והנה עצרה על מדינה רחוקה וירוקה עם טבע. על המפה היא נראתה מדהימה. הנה אני בדרך לניו זילנד.

אז איך מצאת את עצמך בסוף גם באוסטרליה ?
בגדול, אחרי ניו זילנד הייתי אמור לחזור לישראל וחברים שלי גערו בי לטוס לאוסטרליה כי אני הרי כבר נמצא שם באזור. אז זרמתי. דבר שלכאורה אני פועל גם היום – אני לא מתכנן יותר ממדינה אחת קדימה.

אז הנה אתה..מקבל החלטה על בסיס אצבע ספונטנית על המפה. יש חששות ?
ברור. אני מוצא את עצמי בגיל 25, כל העולם שאני מכירה זה צבא, בטח שלא יודע לדבר אנגלית בצורה שתרגיש לי בטוחה ועצמאית וטס לבד. בעם הראשונה מבלי לתכנן או לדעת משהו בעניין.

ובכל זאת טסת …
ידעתי שאני חייב את זה לעצמי. סמכתי על עצמי וידעתי שמה שלא יהיה- יהיה טיל. עליתי על המטוס, ומאותו רגע- רק דברים טובים קרו.

רק דברים טובים ?!  (אני מקשה בכוונה, כי יודעת שבטיולים, בעיקר ארוכים, יש רגעים שהם גם פחות…)
כמו בכל דבר בחיים, קל להסתכל על הדברים ככה, בדיעבד. יש המון עליות וירידות, אבל בכללי – אני יודע לומר שאין ספר שהכל שהכל לטובה.

מה היו הקשיים ?
הייתי מתוסכל מזה שאני קצת "בודד" בטיול עד שהחלטתי לייצר לעצמי חברים חדשים וזה באמת לא כזה קשה, וממצב שלא חוסר הבנה משווע של מה בכלל קורה סביבי בעולם הזה- הפכתי להיות סקרן בלי סוף והאנגלית… חרקתי שיניים.

הרגשת קושי לבטא את עצמך בגלל המחסור בשפה ?
כן ולא מעט פעמים, אבל הרגשתי שכל שיחה אני משתפר יותר ויותר.

וחוץ מזה, היו מצבים שהתחבטת עם עצמך מה לעשות ?
ברור!! תמיד יש המון סימני שאלה בטיול, גם בדברים פשוטים כמו מה יהיה היעד הבא, לאן ממשיכים, מה עושים מחר, מה עושים היום …  עם הזמן מבינים שכל מטרתו של הטיול הוא פשוט להנות, לחוות, להרגיש, להנות, לשמוח- ולשים את עצמי במרכז ולא מתוך אגו, אלא מתוך רצון לנצל נכון את הזמן.

קל לחיות ולהבין את זה עכשיו, בזמנו התחושה היתה שונה…
כמובן. זה קצת משתווה למצב של "אי וודאות" ותמיד אי וודאות מפחידה. עם הזמן החלטתי לשנות את החשיבה, למצב שאי ודאות הוא כלי שגורם לחשוב, להעמיק, לתהות ולהבין מה יותר טוב לנו, גם כשזה פגש אותי בטיול לא מעט.

ובכל זאת, היית עושה משהו אחרת ממה שדמיינת שהטיול יתרחש ?
לצערי או שמחתי..באמת שלא דמיינתי כלום לפני הטיול. לא הייתי מחובר לכלום ברשתות החברתיות, היה לי אפס מידע, גם לא מחברים. פשוט טסתי ואמרתי מה שיהיה – יהיה. רק בהמשך, בשלב מסויים, הכרתי את היוזמה שלך.

במצב כזה, הכל יכול להפתיע, אז מה השאיר את החותם ? 
זה לא רגע אחד ספציפי, אלו הרגעים שחשבתי עד אותו הרגע שקיימים רק בנשיונל גיאוגרפיק. אלו הרגעים של אותו שקט בטבע עם קפה טוב בטרק נוף שלא נגמר ומפגש עם תרבויות עם תרבות שבחיים לא חשבתי שקיים.

מה הכי למדת על עצמך מהטיולים שעשית ?
לצד רמת סקרנות שעולם כל פעם, שאני מתפתח וצומל, גיליתי עוד על הגבולות שלי. לאורך הטיול כל הזמן נוצרים דברים חדשים ונאלצתי לשים מאחור – תכנונים שלא צולחים, חברויות, אפילו זוגיות שמחתי מאחור כדי להמשיך הלאה בדרך שלי, כך שלמדתי להנות מהדברים הקטנים שקיימים בהווה ולא רק לרדוף אחרי דברים.

ולצד החדש, מה נשאר בך במהלך הטיול ?
מלבד הגעגוע למטבוחה החריפה של סבתא, ההבנה שביומיום אנחנו כל הזמן מתעסקים בעבר או בעתיד.

חיברת בדיוק למה שרציתי לשאול… מה המחשבה שליוותה לקראת החזרה לארץ ?
חזרה לארץ זה סימן שאלה אחד גדול, לגבי הכל. מה היה, מה יהיה. איך בדיוק מסכמים את החלום שעברתי, אם בכלל מסכמים ושאני ממש לא רוצה שזה ייגמר !!

מנחיתה אותך בארץ. טיילת, הכרת אנשים במהלך הטיול, אנשים בארץ המשיכו בשגרה שלהם. איך זה משפיע עליך ? שמרת על קשר עם אלו שהכרת ? מה עם אלו שהיו בארץ ? 
במקרה שלי, נשארתי בקשר עם המון מטיילים שפגשתי. זה אחד הדברים הכי כייפים לשמר – מעגלים וקשרים עם מדינות אחרות.
ולגבי אלו שבארץ, כשחוזרים – במיוחד אחרי טיול ארוך, יש רצון לספר ולהראות תמונות – מצד אחד זה מקרב, מצד שני מרחיק.

אני יודעת על מה הוא מדבר, ובכל זאת שואלת אותו למה ?
בזמן שהחברים והמשפחה היו בארץ ויצרו לעצמם חויות כאן, אני התמלאתי מדברים אחרים.
בזמן שהם עברו דברים בחיים, אני ראיתי נופים תרבויות, הכרתי אנשים ופיתחתי חברויות חדשות.

איך מתמודדים עם "הפער" לכאורה שנוצר ?
לומדים להתנהל עם זה, שכן בסופו של דבר יש כאן איזשהו מחנה משותף משאיר אותנו ביחד, כי באופן כללי דווקא השוני הזה, הוא משהו שיכול מאוד למלא.

ולסיום ? 
תמסרי למטיילים – Live a life you will remember

שיקו, לימים החל ועדיין עוזר למטיילים שטסים לאוסטרליה. אני יודעת שיום יבוא ואנחנו עוד נתראה.

רוצים לקבל כלים איך לגלות איך לייצר את הטיול שלכם ? האם אוסטרליה וניו זילנד הן אלו שמתאימות לכם ?  מוזמנים לדבר איתי

רוצים לבחור את היעד המתאים לכם?
רוצים לגלות איך להפיק את המירב מכל מקום שאתם מגיעים אליו?
בין אם אתם לבד או עם אנשים – רוצים לדעת ממה להתחיל?
רוצים ליצור לעצמך טיול שיוסיף ערך וגם יהיה מדוייק עבורך?

יש לך מסר שחשוב שיגיע לאנשים?
אני כאן לתת לך במה להשראה

למה אתם מחכים? צרו קשר!

כמה נהנית / נתרמת מהכתבה ?

להצבעה

דירוג ממוצע 4.7 / 5. מספר דירוגים 3

איזה כיף להיות הראשון להצביע

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?