עומר מזרחי: ההחלטה לצאת מהארון היתה רק חלק נוסף בחופש המלא שהרגשתי שם – חלק 2

בכתבה הקודמת, עומר שיתף בהחלטה שלו לצאת מהארון בזמן טרק בטיול בניו זילנד, איך החוויה השפיעה עליו, במה היה מתנהל אחרת, ממה חשש לקראת החזרה לארץ, כל זאת ועוד בכתבה האחרונה עם עומר

חוויה עוצמתית ובטח לא חשבת שזה מה שיקרה לפני שטסת. אפרופו מה שחשבת שיקרה, היו דברים שתכננת ולא יצאו לפועל ? 
כן ולא. מצד אחד – אכן עשיתי את כל מה שתכננתי לעשות והאופי שבו רציתי לטייל. מצד שני, כל כך הרבה חוויות מדהימות היו לא מתוכננות, פשוט זרמנו עם הרגע או עם אנשים או עם המקום. למעשה רוב המקומות הכי יפים שראיתי היו כאלו שלא תכננתי מראש, כשיצאנו מעט ממסלול המטיילים השחוק. כל החוויות המדהימות קרו במקרה ובלי לתכנן מראש. ככה שאני כן שמח שקבעתי דברים מסוימים מראש – זה עזר לי לדבוק במה שמתאים לי ולהגדיר מה אני בטוח רוצה לראות, אבל עוד יותר שמח שנתתי לדברים לקרות באופן טבעי וספונטני.

היית משנה משהו ?
האמת? כלום! הייתה לי החוויה המושלמת. טיול נהדר, אנשים נהדרים, מזג אוויר נהדר. כמובן שהיו גם באגים ורגעים פחות נחמדים – רגעים של געגוע, ריבים קטנים שתמיד יש בין אנשים שנמצאים המון אחד עם השני, רגעי אכזבה מפספוס של טרק או חוויה או מזג אוויר שמשבש תוכניות… אבל בעיני זה חלק מהתהליך. זה כיף ללמוד איך מתאים לך לטייל תוך כדי תנועה. שבדיעבד – אני פשוט שמח שהכל קרה כמו שקרה. זו תקופה שאני זוכר בה כמעט רק דברים טובים והיו כל כך הרבה כאלו שכל יום הרגיש לי כמו חוויה מדהימה וזכרונות שאנצור תמיד.
יודעת מה, הייתי מטייל עוד חודש ואפילו יותר בניו זילנד אם הייתי יכול. לקראת הסוף היו כל כך הרבה דברים שעוד רצינו להספיק ולראות והזמן דחק בנו. בעיני זה מדהים ורק מראה על כמה יש למדינה הזאת להציע. זה משאיר טעם של עוד, עד לביקור הבא.

אנחנו יודעים שלא הכל מוש, היו מצבים שהתמודדת איתם והתחבטתם בו או חויות קשיים מיוחדות ? 
היו רגעים מאתגרים גם בניו זילנד. לטרק הראשון שיצאנו היינו בכלל לא מוכנים – לקחנו כיכר לחם, טונה, וחמאת בוטנים, המון בגדים ואוהל. כמעט התעלפתי מרוב קושי בעליות ובחום, ומיותר לציין שהאוכל לא הספיק בכלל. בוא נאמר שחיסלנו את האוכל העיקרי מאוד מהר ובמשך יום וחצי אכלנו כמעט רק חמאת בוטנים. חודשיים אחר כך לא הייתי מסוגל להתקרב לחמאת בוטנים בכלל. אבל בסך הכל זה לימד אותנו הרבה – בטרקים הבאים יצאנו מצוידים מאוד, למדנו איך לחסוך באריזות, ואפילו שידרגנו את בישולי השטח.
אחד הקשיים שלי היו דווקא באוסטרליה, לשם המשכתי לבד. הרבה רגעים היו מדהימים, מרגשים ומהנים, אבל גיליתי שטיול לבד לא ממש מתאים לי. זה לא שלא הסתדרתי או נהניתי, אלא שכמו שנאמר בסרט the into "wild" הבנתי שאני חווה חוויות מאושרות הרבה יותר כשאני יכול לחלוק אותן עם אנשים שאני אוהב. אכן רגעי השיא שלי באוסטרליה היו כשפגשתי אנשים מעניינים או כשיצאתי לסיורים של כמה ימים עם חבורה קבועה של אנשים. זה לא שלא נהניתי מאוסטרליה, אלא שפשוט הטיול לבד היה עבורי יותר מאתגר.
אני חושב שהחוויות האלו גרמו לי לרצות לעזור למטיילים שבאים אחריי שלא לעשות את אותן הטעויות וזה, יחד עם אהבה לעניין, הוביל אותי להיות המרצה על ניו זילנד מטעם "למטייל" בסניף דיזינגוף סנטר בתל אביב כמעט 4 שנים אחרי שחזרתי מהטיול ולקחת חלק ביוזמה שלך.
היופי בעידן של היום זה שאתה לא באמת לבד. גם במצבים של קושי והתלבטויות – היו הרבה מאוד מקורות עזרה וידע זמינים – אתרי אינטרנט מלאי מידע, ליאת המדהימה שעזרה לנו עוד בשלבי התכנון בהתחלה, וקבוצת הפייסבוק, שם ענו לנו על שאלות בזמן אמת. זה מאוד מקל על כל החששות והדאגות במצבים מסובכים או שמרגישים לבד.

העידן האינטרנטי בהחלט מקל על הטיול, אבל באותה מידה יכול לפגום בו. לכן חשוב לדעת לווסת את הדברים ,במיוחד שעומס המידע הוא רב ויכול גם לבלבל הרבה.

אפרופו אינטרנט. בפעם הראשונה שטסתי לניו זילנד היינו צריכים לחפש קפה-אינטרנט וטלפון ציבורי כדי לדבר עם אנשים, מה שתרם למידת הגעגועים. איך היה לך ? געגועים לאנשים או דברים מיוחדים ? 
התגעגעתי בעיקר למשפחה ולחברים שנשארו בבית, ולפעמים גם למיטה ולפרטיות. אבל בסך הכל אני חושב שגם זה לימד אותי המון. אני ממש זוכר את עצמי באוסטרליה בשיא הכיף, יושב על החוף המדהים של ארלי ביץ' לבד, ופשוט נח ונהנה מהשמש ומהאווירה והתחושה שאני בחופש גדול אינסופי – ומרגיש מלנכולי ומתגעגע. אני זוכר ששאלתי את עצמי "איך אתה מסוגל להיות מבואס בכלל כשאתה נמצא במקום כזה מדהים וחווה דברים כאלו? זה הזמן הכי טוב בחיים שלך", אבל בסופו של דבר הבנתי שגם זה טוב. זה מלמד אותך על הגבולות של עצמך. ועל מה המינונים של להיות רחוק שמתאימים לך. ובעיקר – אתה מבין כמה זה טוב שיש לך למי ולמה להתגעגע ולאן לחזור, לפחות עד הטיול הבא.

והיו דברים מהבית שכן נשארו בך, או כאלו שהחלטת לשים לגמרי מאחור ?
אני חושב שהרבה מהדברים שאיתם הגעתי נשארו איתי לאורך כל הדרך – החברותיות, הרגישות, היכולת להיות קשוב, מה שעזר לי להתחבר ולהתחבב על הרבה אנשים וליצור את הקשרים שעזרו לי גם להסתדר וגם לחוות חוויות מדהימות. חוש הרפתקה בריא שהוביל אותי לטרקים ומקומות ואתגרים פיזיים שבחיים לא חשבתי
שאצליח לעשות. חוש כיוון וניווט עזרו גם לא מעט. האהבה שלי לבישול ללא ספק הפיקה את מתכוני השדה הכי מוצלחים ומאכלים מעוררי תאבון שמשכו אלינו כל מיני מטיילים בהוסטלים והזדמנויות להכיר. בסך הכל הרבה מהדברים שמרכיבים את מי שאני ליוו אותי לאורך הדרך ואיפשרו לי לחוות את הטיול הזה כמו שמתאים לי.
אולי מצאתי את עצמי יותר נינוח, יותר מחובר לעצמי, ויותר מלא ומוקף בהנאה ואנרגיות מחודשות. מצאתי שחיזקתי דברים והוספתי לעצמי דברים שלא היו קיימים קודם – כמו ההחלטה לצאת מהארון. כך למשל לא מפתיע אותי שדווקא כשהחלטתי להתחבר לעצמי ולהיות אותנטי עם עצמי ועם אחרים – יצרתי קשרי חברות שנשארו לי עד היום הזה ממש.

אז אפרופו בית ושמירה על קשרים… איך היתה החזרה ?
הקרבה רק התחזקה – חלק מההבנה היפה ביותר של טיול היא ההבנה שיש שלב שבו גם בא לך הביתה. כשאתה מבין שיש לך למה ולמי לחזור את הרבה יותר שמח בחלקך ומהאנשים שאיתך. היה כיף לחזור לחיק משפחה אוהבת וחברים שהתגעגעו והקשרים רק התחזקו יחד עם כל החוויות שהם ביקשו שאספר והפערים שהם דאגו להשלים לי מהתקופה שלא הייתי. כמובן שהטיול כאמור התחיל את הליך היציאה מהארון, שבסופו של דבר עבר מאוד חלק ובהמון אהבה וקבלה, ועזר לי להשתדרג ולהרגיש הרבה יותר טוב עם עצמי ועם הסביבה שלי.

פחדת לחזור ?
משני דברים פחדתי – הראשון הוא שחוויתי את פסגת השאיפות והכיף ועכשיו כל החוויות שמחכות לי בפתח, כמו: לימודים ועבודה ייראו פחות זוהרות ומלהיבות מאשר הטיול. והשני הוא שהייתי צריך לחשוב על חלומות חדשים אחרי שהגשמתי הרבה מהם בטיול הזה ולא היה לי מושג באותו הזמן מה הכיוון שלי.

ועכשיו כשסיימת את הלימודים, מה החלומות החדשים ?
שואף לעבוד כמאייר ואנימטור, ולפני זה מקווה לדחוף עוד איזה טיול קצר. אם יבוא בן זוג על הדרך שיצטרף אליי לטיולים האלו – עוד יותר טוב (; מאז שחוויותי את ניו זילנד בא לי שוב לחוות טיולים ולראות מקומות שונים בעולם. יצרתי לעצמי רשימת יעדים שאני הולך לנסות להגיע לכולם. שמרתי על קשר מאוד קרוב עם החברים מניו זילנד. השותפה שאותה הכרתי ב"למטייל" היא עדיין חברה מאוד קרובה שלי, אלינו הצטרפו שלושה בחורים מדהימים שפגשנו בדרך וטיילו איתנו כמעט חודשיים במצטבר, ועוד חברה שאימצנו אלינו בדרך. אנחנו נפגשים הרבה גם היום, מרבים בארוחות משותפות, טיולים, ונמצאים שם אחד בשביל השני ברגעים המרגשים כמו החתונות, סיום לימודים, מעברי דירות וכ'ו. הצטרפו אלינו גם בני ובנות הזוג של כולם כך שאנחנו חבורה די גדולה ומגובשת שהתחילה בגלל שהטיול אפשר לנו להכיר באופן אינטנסיבי ומאוד מהיר מאוד לעומק. אני אוהב אותם ממש ושמח שהתמזל מזלי לפגוש אנשים כאלה בטיול, בלעדיהם החוויות לא היו אותו הדבר.

אני חייבת לשאול שהרי ביננו, זו היתה החלטה משמעותית, עשית חתיכת קפיצה פנימית עצומה בהחלטה לצאת מהארון, לצד זה היו עוד דברים שלמדת או הפתיעו אותך על עצמך ? 
בעיקר שאני מסוגל להסתדר ולהנות בכוחות עצמי אי שם בקצה העולם. כשאתה רחוק מהפינות הנוחות ומכל מה שמוכר לך, ויש לך רק את עצמך – אתה בהתחלה קצת חושש, אבל לאט לאט אתה רואה שאתה מסתדר, ולא רק מסתדר אלא נהנה. ולא רק נהנה, אלא חווה דברים שהרבה מאוד אנשים אחרים לא זכו לחוות. לפעמים אין ברירה אלא להסתדר – כשאתה עושה את הצעד הראשון בטרק אתה בעצם חותם איתו על הסכם – זה אתה והוא מהתחלה ועד הסוף. אין קליטה. אין קיצורי דרך, לא תמיד אפשר לחזור לאחור. הזמן פתאום הופך להיות לא רלוונטי כי יש לך את כל היום לפניך. ורק אז אתה מוצא את עצמך מחדש. כי פתאום כל אתגר ועליה ומזג אוויר גרוע שהטרק יציב לך – אתה זה שמתמודד ומתגבר. כל פסגה, נוף מדהים, חוויה מרגשת ומצחיקה – היא שלך. אז אתה נזכר מי אתה באמת ואיזה כוחות יש לך. אני חושב שזה חלק ממה שמדהים בללכת לטייל כל כך רחוק ולמצוא בעצם את הדבר הכי קרוב.
שמעתי משפט ממש מדהים שמסכם את זה נהדר – "לטייל זו האומנות של להיות עצמך בכל מקום שאליו תלך." זה בדיוק מסכם את החוויה שלי מהטיול.

אז איך אתה מסכם את הטיול המשמעותי שלך ? 
שם חשתי לראשונה חופש מלא. שם הבנתי כמה אני אוהב להיות בטבע ולשאוב אנרגיות מהטבע. שם הבנתי מה הערך בלטייל. ושם גם יצאתי מהארון.

מילה לסיכום למטיילים ?
צאו לטייל. יש לטיול קסם כזה שבו זה אתה והטבע ומקום רחוק ואין דבר שיותר מזכיר לכם מי אתם ומה הערך שלכם מאשר טיול. אל תחשבו על הגבלות ואתגרים אלא על הזדמנויות. תשמרו על עצמכם ואל תקחו סיכונים מיותרים. תתכננו את הדברים שאתם רוצים, אבל תשאירו המון מקום לעצמכם, לחוויות ולטיול להשתלט
ולחיות את הרגע.

רוצים לייצר לעצמכם את הטיול שלכם ?  להבין מה נכון ומדוייק לכם ? לקבל את הכלים עבורכם לטיול בניו זילנד ?  מוזמנים לדבר איתי

רוצים לטייל לבד ולא יודעים ממה להתחיל?
רוצה ליצור לעצמך את הבטחון בדרך שנכונה לך?
רוצה לפרוץ את הגבולות שלך, אבל גם בדרך שנכונה ומדוייקת לך?
ליצור לעצמך טיול שיוסיף ערך וגם יהיה מדוייק עבורך?

יש לך מסר שחשוב שיגיע לאנשים?
אני כאן לתת לך במה להשראה

למה אתם מחכים? צרו קשר!

כמה נהנית / נתרמת מהכתבה ?

להצבעה

דירוג ממוצע 0 / 5. מספר דירוגים 0

איזה כיף להיות הראשון להצביע

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?